Онлайн
Консультація
Дізнатися ціни на послуги(Перелік послуг та цін)
X
Підписка на розсилку від Медичного центру Парацельс
Підписка на розсилку(новини та акційні пропозиції)
FaceBook

ПРОБЛЕМИ З СЕРЦЕМ У ДІТЕЙ: КОЛИ ЙТИ ДО КАРДІОЛОГА?

2024.04.08 17:47
ПРОБЛЕМИ З СЕРЦЕМ У ДІТЕЙ: КОЛИ ЙТИ ДО КАРДІОЛОГА?Статистика невблаганна: приблизно одна дитина зі ста народжується з проблемами серця. Деякі з них серйозні, але, на щастя, багато – ні. Вони можуть містити аномальне формування стінок серця, серцевих клапанів або кровоносних судин. Приблизно 80% вроджених вад серця діагностують на першому році життя і близько 50% — на першому місяці життя.
Термін «вроджена вада серця» вказує на зміну структури або функції серця, що є при народженні і перші симптоми якого зазвичай проявляються рано. Однак у деяких випадках цей стан виявляється пізніше, у підлітковому або навіть у дорослому віці.
Якщо доводиться мати справу з важкими вродженими вадами серця, їх можна діагностувати ще під час вагітності. Кардіоміопатії ж є ті патології серцевого м'яза, які проявляються в пізнішому дитинстві або підлітковому віці.
Коли їх діагностують у новонародженого, вони дійсно дуже серйозні.
У чому причини вад серця? Причина вроджених вад серця до кінця не відома, хоча деякі з них можуть бути викликані змінами невеликих ділянок хромосом. В результаті має місце аномалія формування та розвитку серця в період ембріонального та внутрішньоутробного життя, між другим та дев'ятим тижнями вагітності.
Ці вади розвитку в більшості випадків добре переносяться під час внутрішньоутробного розвитку і починають викликати проблеми вже після народження.
Більшість вад серця, що виникли в неонатальному періоді, мають яскраві клінічні прояви протягом перших 3-7 днів життя. Зазвичай вони потребують хірургічного лікування протягом першого місяця життя. Інші вроджені вади серця новонароджених та дітей є вади розвитку з пізньою клінічною картиною (після періоду новонародженості). Їх можна розділити на 2 великі групи: неціаногенні та ціаногенні вроджені вади серця, залежно від наявності чи відсутності ціанозу.
Найбільш частими неціаногенними вродженими вадами серця у новонароджених та дітей є: дефект міжпередсердної перегородки, шлуночковий дефект, відкрита артеріальна протока, атріовентрикулярний канал, легеневий стеноз, аортальний стеноз, коарктація аорти. Серед ціаногенних вроджених вад серця новонароджених і дітей найчастішою формою є пізня зошит Фалло .
Як проявляється вроджена вада серця?
Найпростіші вроджені вади серця зазвичай протікають безсимптомно. Діти виглядають цілком здоровими. Багато хто з них не вимагає лікування, а в деяких випадках проходить самостійно. Існують захворювання серця, які не викликають симптомів протягом багатьох місяців чи років. Деякі проблеми з серцем необхідно діагностувати та лікувати негайно вже у неонатальному періоді.
У період новонародженості найважливішим симптомом є ціаноз, проте незрозуміле зниження росту та ваги також може бути обумовлено вродженою пороком серця. У немовлят та дітей старшого віку мають викликати підозру: уповільнення росту, задишка, часте блювання, хронічний кашель, прискорене серцебиття, біль у грудях, рецидивні респіраторні інфекції, погана переносимість фізичних навантажень.
Як діагностувати проблему? Завдяки останнім досягненням медицини можна поставити діагноз ще за життя плода за допомогою простої ехокардіограми плода. Наявні інструментальні дослідження здатні забезпечити повну та детальну діагностику будь-якої вродженої вади серця.
За відсутності пренатальної діагностики більшість вроджених вад серця можна запідозрити за наявності шумів у серці. При підозрі на проблеми із серцем у дитини доцільно звернутися до дитячого кардіолога до МЦ «Парацельс».
Повернутися