Онлайн
Консультація
Дізнатися ціни на послуги(Перелік послуг та цін)
X
Підписка на розсилку від Медичного центру Парацельс
Підписка на розсилку(новини та акційні пропозиції)
FaceBook

АРТЕРІАЛЬНА ГІПЕРТОНІЯ

2019.10.11 16:00
АРТЕРІАЛЬНА ГІПЕРТОНІЯАртеріальна гіпертонія - патологічний стан, при якому артеріальний тиск у спокої вище фізіологічної норми. Це одне з найпоширеніших захворювань в промислово розвинених країнах, зачіпає близько 20% дорослого населення планети і є однією з основних клінічних проблем сучасності.
Артеріальна гіпертонія відома як «тихий вбивця», оскільки діє в тіні, приводячи до важких складнень, які загрожують летальним результатом.
У числовому вираженні вважається, що пацієнт страждає від гіпертонії, коли «нижній» (діастолічний) тиск постійно перевищує 90 мм рт. ст., а «верхній» (систолічний) - 140 мм рт. ст.
Говорячи про артеріальну гіпертонію важливо розуміти, що високі показники тиску повинні бути постійними, оскільки протягом дня артеріальний тиск піддається часовим змінам. Зазвичай його пік припадає на полудень, а після обіду - зниження, потім він знову піднімається і досягає досить високих значень ближче до вечора.
Під час фізичних вправ артеріальний тиск також підвищується, ступінь його збільшення варіює залежно від типу та інтенсивності вправ.
Емоційний стрес, занепокоєння можуть тимчасово підвищити тиск, а моменти релаксації мають протилежний ефект, тобто тимчасово включають механізм зниження артеріального тиску.
Поряд з традиційною формою гіпертонії, існують форми , які підпадають під особливі випадки: лабільна гіпертензія - стан, що характеризується раптовими і непередбачуваними «стрибками» кров'яного тиску від нормальних до високих показників; діастолічна гіпертензія - стан, при якому підвищення показників відноситься тільки до діастолічного тиску; систолічна гіпертензія - «стрибки» зачіпають тільки систолічний тиск.
Причини
Розрізняють дві основні форми гіпертонії: первинну (есенціальну) і вторинну. При есенціальній формі постійне підвищення артеріального тиску не пов'язане з конкретним захворюванням, а залежить від безлічі факторів, таких як генетична схильність, вживання занадто великої кількості солі та кави, надмірна вага, малорухливий спосіб життя, гормональні порушення, депресія. Есенціальна гіпертонія характеризує 95% випадків високого кров'яного тиску у дорослих.
Вторинна форма гіпертонії виникає як наслідок основних патологій, це можуть бути важкі захворювання нирок, серця, синдром Кушинга, гіпотиреоз, акромегалія, синдром Крона, діабет, системний червоний вовчак, склеродермія. Також дана форма спостерігається при вагітності, використанні протизаплідних засобів, кортикостероїдів, натуральних препаратів, що містять солодку, антидепресантів, при зловживанні алкоголем. Вторинна гіпертонія менш поширена, становить решту 5% клінічних випадків, які не охоплюють есенційну форму.
Симптоми і ускладнення
Небезпека гіпертонії в тому, що вона в більшості випадків протікає безсимптомно. У хворого рідко виникають скарги на головні болі, задишку, носову кровотечу.
Тривалий перебіг хвороби, на яку не звертають уваги, призводить до судинних уражень, і можуть виникнути такі серйозні ускладнення як: інфаркт та інсульт; формування аневризми; серцева недостатність; гіпертонічна нефрпатія; гіпертонічна ретинопатія; дефіцит пам'яті і когнітивні проблеми, деменція.
Гіпертонія - стан, що заслуговує на негайне і відповідне лікування. При наявності будь-якого сигналу тривоги є сенс якнайскоріше зв'язатися з сімейним лікарем або кардіологом МЦ «Парацельс».
Лікування і профілактика
Мета терапії есенціальної гіпертонії - відновлення нормального артеріального тиску. Для цього лікарем призначаються антигіпертензивні препарати і рекомендується дотримуватися здорової збалансованої дієти, ввести практику регулярних фізичних вправ. Що стосується вторинної гіпертоні, то тут провідна роль в лікуванні залежить від основного захворювання.
Певну користь приносять техніки розслаблення, такі як йога, які вчать контролювати стресові ситуації. Це особливо важливо в тих випадках, коли стрес сприяє патологічному підвищенню артеріального тиску.
Повернутися