Онлайн
Консультація
Дізнатися ціни на послуги(Перелік послуг та цін)
X
Підписка на розсилку від Медичного центру Парацельс
Підписка на розсилку(новини та акційні пропозиції)
FaceBook

БЕЗСОННЯ

2020.02.05 17:23
БЕЗСОННЯБезсоння - розлад сну, який характеризується труднощами з засипанням, тривалістю і якістю сну. Це широко поширене захворювання, на яке страждає близько 30% населення. 50% пацієнтів з безсонням - жінки і люди похилого віку.
Безсоння має ряд добових наслідків, серед яких основними є поганий настрій, дратівливість, когнітивні труднощі, надмірна сонливість протягом дня.
Психофізичне безсоння - форма захворювання, що зустрічається найчастіше, вона розвивається в присутності двох основних елементів: занепокоєння пацієнта з приводу безсоння плюс деякі обумовлюючі процеси. Так після випадкової безсонної ночі через стрес, тривоги або травмуючих подій, тяжкої втрати або проблем зі здоров'ям у людини з'являються нав'язливі думки про безсоння («А що, якщо я і сьогодні не зможу заснути?»)
Це, звичайно, має негативні наслідки для сну. По-перше, тому, що ці думки визначають зміщення уваги і людина «намагається» спати з парадоксальним результатом неспання. По-друге, турбота про ще одну безсонну ніч призводить до емоційного збудження, яке перешкоджає фізичному і психічному розслабленню, необхідному для сну. Виходить замкнуте коло, і гостра ситуативна форма безсоння перетікає в хронічну.
Причини і фактори ризику
На якість сну можуть впливати стресові події повсякденного життя. Вірніше, впливає не сам стрес, а наша реакція на подію, зацикленість на психосоціальних ситуаціях. Наприклад, постійно думати про погано оплачувану або незадовільну роботу, про здоров'я члена сім'ї, труднощі у відносинах.
Існують і вікові відмінності: люди молодого і середнього віку в основному зазнають труднощів із засипанням, літні люди ж скаржаться на нічне і раннє пробудження.
Навіть наші щоденні звички можуть сприяти безсонню. Широко поширена помилка, що вживання алкогольних напоїв перед сном допомагає заснути. Японські вчені спростували цю теорію і підтвердили, що навпаки - алкоголь провокує безсоння.
Також порушує сон блакитне світло екранів, так як затримує синтез мелатоніну. Коли ми лягаємо спати, то організм повинен звикнути до темряви поступово. Яскравий екран порушує наш циркадний ритм, негативно впливаючи на фазу БДГ («швидкий рух очей»). Ця фаза - фундаментальна для навчання і пам'яті. Якщо ми лягаємо пізніше звичайного, але продовжуємо прокидатися в той же самий час, наша фаза БДГ значно скорочується і пам'ять та когнітивні навички знижуються.
Безсоння може бути прогностичним фактором депресії. Соматичні захворювання, такі як бронхіальна астма і високий кров'яний тиск призводять до частих пробуджень протягом ночі. Виразка дванадцятипалої кишки і ревматоїдний артрит можуть викликати проблеми із засинанням.
Наслідки безсоння
Безсумнівно, безсоння чинить негативний вплив на якість життя. Люди, які сплять менше семи годин, мають показники артеріального тиску вище звичайного. Не виспавшись, ми проявляємо себе занадто емоційними і непримиренними. Здатність мозку регулювати емоції погіршується від втоми. При нестачі сну спотворюються когнітивні процеси і судження. Нейтральна подія оцінюється в негативному ключі.
Поганий сон здатний створювати параноїдальні відображення і руйнувати наші соціальні відносини.
Лікування і профілактика
Якщо не вдається впоратися з проблемами безсоння самостійно, слід звернутися за допомогою до сімейного лікаря або психотерапевта МЦ «Парацельс». В даний час терапія безсоння включає як лікарське (бензодіазепіни), так і немедикаментозне лікування. Фармпрепарати більш підходять для лікування випадкового або ситуативного безсоння. Хороший ефект дають медитативні практики, вони показані при хронічних порушеннях сну. Особливо ефективна когнітивна терапія. Її метою є зміна переконань і очікувань, негативних оцінок, котрі створюють порочне коло. Час, призначений для сну, слід «живити» приємними і розслаблюючими думками, що сприяють засипанню.
Повернутися