Онлайн
Консультація
Дізнатися ціни на послуги(Перелік послуг та цін)
X
Підписка на розсилку від Медичного центру Парацельс
Підписка на розсилку(новини та акційні пропозиції)
FaceBook

ПАРОТИТ (

2020.03.30 14:29
ПАРОТИТ (Паротит - науковий медичний термін хвороби, яка в народі відома як «свинка». Захворювання викликає вірус епідемічного паротиту, який належить до сімейства параміксовірусів. Він проникає через дихальні шляхи в привушні залози, де починає інтенсивно розмножуватися, викликаючи характерний набряк.
Іноді вірус може потрапляти в спинномозкову рідину і поширюватися по всьому тілу, досягаючи мозку, підшлункової залози і яєчок.
Зараження
Вірус передається, коли хворий кашляє, чхає, розмовляє, через крихітні крапельки слини. Також заразитися можна через контакт з предметами - столовими приборами, склянками і т.п.
Пацієнти з паротитом заразні за 2-6 днів до початку набряку і ще тиждень після зникнення симптомів. Вірус поширюється і через людей, які заражені, але не виявляють симптомів.
Симптоми
Ознаки паротиту з'являються через два тижні після зараження. Перед появою набряку привушних залоз виникають симптоми продромальної фази, які включають:
• невисоку температуру, що триває 3-4 дня;
• м'язовий біль;
• поганий апетит;
• загальне нездужання і головний біль.
Ключовою ознакою «свинки» є набряк однієї або обох привушних залоз. Це залози, які виробляю слину, і розташовуються в області між вухом і щелепою. Набряк супроводжується болем, який посилюється, коли пацієнт їсть, говорить, п'є кислі фруктові соки.
Набряк спочатку видно під вухом, але він швидко поширюється вниз і вперед протягом 1-3 днів. У деяких випадках залози набрякають в різний час, приблизно у оного з чотирьох пацієнтів уражається тільки одна сторона. Решта слинних залоз (під язиком) залучаються до процесу рідко. Симптоми хвороби тривають до 10 днів.
Ускладнення
Паротит може призвести до запалення і набряклості головного мозку та інших органів. До ряду ускладнень «свинки» відносяться: енцефаліт, менінгіт, панкреатит, втрата слуху.
Паротит у хлопчиків загрожує розвитком орхіту (запалення яєчок), який вражає приблизно 25% пацієнтів. Яєчко стає набряклим і болючим через 7-10 днів, після того як напухли залози. Через тиждень симптоми орхіту проходять, однак залишається загроза безпліддя.
Коли звернутися до лікаря?
У разі підозр на епідемічну паротитну інфекцію у дитини Ви можете звернутися до сімейного лікаря МЦ «Парацельс». Хвороба загрозу життю не становить, однак паротит часто плутають з набряками лімфатичних вузлів в області шиї.
Слід пам'ятати і про те, що захворювання здатне впливати на мозок і його оболонки, тому викликати «Швидку допомогу» необхідно, якщо виявляються такі ознаки як:
• жорстка шия;
• епілептичний напад;
• крайня сонливість;
• непритомність.
Болі в животі можуть говорити про залучення в запальний процес підшлункової залози.
Лікування і профілактика
Ми пам'ятаємо, що паротит викликаний вірусом, і лікувати його не доцільно антибіотиками. Терапія захворювання зосереджується на полегшенні симптомів, поки імунна система сама не переможе інфекцію. При паротиті рекомендується повноцінний відпочинок і постільний режим. При необхідності застосовуються знеболюючі та жарознижувальні препарати.
Хворий повинен приймати достатню кількість рідини, уникаючи кислих напоїв, які подразнюють привушні залози. Застосовуються теплі компреси. Їжа повинна бути м'якої консистенції, що не вимагає розжовування.
Превентивні міри щодо паротиту полягають у вакцинації. Вакцину вводять окремо або в рамках імунізації проти кору, епідемічного паротиту та краснухи, зазвичай призначається дітям у віці від 12 до 15 місяців. Ревакцинація - в 5-6 років. Як і у всіх програмах імунізації до вакцини проти паротиту можуть бути протипоказання та особливі обставини, які слід розглядати з педіатром в індивідуальному порядку.
Повернутися