Онлайн
Консультація
Дізнатися ціни на послуги(Перелік послуг та цін)
X
Підписка на розсилку від Медичного центру Парацельс
Підписка на розсилку(новини та акційні пропозиції)
FaceBook

ВИСОКИЙ ХОЛЕСТЕРИН У ДІТЕЙ

2023.09.11 13:09
ВИСОКИЙ ХОЛЕСТЕРИН У ДІТЕЙ: ПРИЧИНИ І ЯК БУТИ?Холестерин - стероїдний ліпід тваринного походження, 30% якого надходить з їжею, а 70% загальної кількості синтезується внутрішньоклітинно, особливо в печінці та кишечнику. Холестерин є надзвичайно важливим для перебігу фізіологічних процесів в організмі людини. Фактично холестерин є попередником стероїдних гормонів та вітаміну D, що входить до складу клітинних мембран.
Однак через малорухливий спосіб життя та незбалансоване харчування холестерину стає дуже багато, що приводить до виникнення навіть смертельних метаболічних хвороб. Надлишок холестерину в крові називається гіперхолістеринемія.
Які фактори ризику?
Факторами, що визначають тяжкість підвищеного холестерину, як у дорослих, так і у дітей є:
• гіпергліцеридемія;
• артеріальна гіпертензія;
• цукровий діабет;
• ожиріння.
Загальний холестерин у дітей вважається нормальним до 160 мг/дл, хоча можна спостерігати значні індивідуальні варіації, залежні від статі, віку, фізичної активності тощо.
При гіперхолестиринемії та/або гіпертригліцеридемії, пов'язаній з ожирінням, у дітей рекомендується перевірити рівні гормонів щитовидної залози. Інші причини високого рівня холестерину в дітей віком мають генетичне походження. Це мутації деяких генів, які відповідають за транспорт холестерину.
Що робити при підвищеному холестерині?
Справлятися з підвищеним холестерином у дітей – непросте завдання, яке є досі предметом суперечок. Безумовно, терапія повинна вибиратися з урахуванням тяжкості стану та конкретних причин. Самостійні дії здатні завдати шкоди організму дитини. Якщо Ви зіткнулися з подібною проблемою, є сенс звернутися на консультацію до сімейного лікаря МЦ «Парацельс».
Збалансоване харчування та фізичні вправи – це два стовпи будь-якого лікування, що знижує рівень холестерину. Однак, щодо медикаментозної терапії, то ситуація радикально змінюється. Відповідні препарати призначаються не раніше, ніж із 8-річного віку. Ризик коронарного тромбозу є надзвичайно серйозним фактором, який не можна скидати з рахунку.
Слід наголосити, що вплив фармакологічної терапії на високий рівень холестерину у дітей ще недостатньо добре вивчений, а деякі активні речовини можуть мати токсичний ефект.
Практичні рекомендації щодо харчування можна резюмувати в такий спосіб. Прийомів їжі має бути не менше п'яти – шести, з яких на сніданок припадає близько 15% калорійності, на обід 35 – 40%, на вечерю 30 – 35% та другорядні перекушування по 5%. Насичені жирні кислоти більше присутні у продуктах тваринного походження. Їх багато в напівтвердих тропічних оліях (кокосовій, пальмовій). Збільште частку незамінних жирних кислот омега-3, вони містяться перш за все в рибі, риб'ячому жирі, крилі, водоростях і деяких олійних.
Підвищіть у меню кількість клітковини, лецитинів та фенольних антиоксидантів (вони знижують всмоктування та синтез холестерину, покращують його метаболізм). Ці поживні фактори удосталь присутні в овочах. Віддавайте перевагу цільнозерновим продуктам, какао перед шоколадом, збільште частоту споживання бобових.
Повернутися