Онлайн
Консультація
Дізнатися ціни на послуги(Перелік послуг та цін)
X
Підписка на розсилку від Медичного центру Парацельс
Підписка на розсилку(новини та акційні пропозиції)
FaceBook

ЮВЕНІЛЬНИЙ АРТРИТ

2023.10.30 19:25
ЮВЕНІЛЬНИЙ АРТРИТ: ЯК ДОПОМОГТИ?У медицині термін «артрит» означає запальний процес, що вражає суглоб. Ювенільний ідіопатичний артрит - це форма артриту, походження якого невідоме (звідси і термін " ідіопатичний "), проявляється захворювання до 16 років. Найчастіше вражає дівчат. Це найпоширеніша форма дитячого артриту.
У чому причина?
На сьогоднішній день першопричина захворювання невідома, але поширена думка, що в основному можуть бути задіяні два фактори: генетична схильність і зовнішні фактори навколишнього середовища, такі як вірусні або мікробні інфекції. Ювенільний артрит – аутоімунне захворювання. Це означає, що імунна система дітей, які страждають на цю хворобу, з якоїсь причини внутрішню синовіальну оболонку, що вистилає суглоби, розпізнає як «чужу». Слідує аутоімунна відповідь та суглоб запалюється. Згодом хрящ та інші структури суглоба (зв'язки та меніски) потовщуються, що призводить до функціональної обмеженості суглоба.
Які ознаки артриту?
Клінічно ювенільний артрит проявляється почервонінням шкіри та набряками в ділянці уражених суглобів (одного або кількох), скутістю суглобів, особливо вранці, після пробудження. Поряд з артритом виникають такі симптоми як лихоманка, висипання на шкірі, збільшення лімфатичних вузлів, збільшення печінки, селезінки.
Гарячка має типовий характер піків: один або два рази на день , найчастіше в другій половині дня або ввечері, може навіть досягати 39С, а потім знижується до нормальних значень температури. Лихоманка тримається щонайменше до двох тижнів і щонайменше до трьох днів поспіль. При кожному епізоді лихоманки на грудях, животі та/або руках можуть з'являтися рожеві плями лососевого кольору, що іноді сверблять.
Нарешті, запалення може виникнути в одній або кількох серозних оболонках тіла, які вони покривають: серце (перикардит), легені (плеврит) та органів черевної порожнини (перитоніт).
Які ускладнення?
Потенційно смертельним ускладненням ювенільного ідіопатичного артриту є синдром активації макрофагів. Макрофаги атакують нормальні клітини організму. Якщо не розпізнати небезпеку і не розпочати своєчасне лікування, цей синдром може призвести до розвитку поліорганної недостатності та смерті.
Іншим ускладненням, типовим для ювенільного ідіопатичного артриту, є хронічний увеїт. Це хронічне запалення ока, а саме райдужної оболонки та війчастого тіла.
Як допомогти?
Терапія ювенільного артриту передбачає співпрацю кількох фахівців, таких як сімейний лікар, ревматолог, ортопед, офтальмолог. У разі підозри захворювання ви можете звернутися до фахівців МЦ «Парацельс».
Лікування переважно фармакологічне та включає застосування нестероїдних протизапальних препаратів та кортикостероїдних гормонів. Щоб зменшити скутість суглобів, рекомендується розслаблююча ванна.
Який прогноз захворювання?
Слід знати, що це хронічне захворювання, і немає повного одужання. Однак у великому відсотку випадків хвороба має сприятливий прогноз, за якого активні фази захворювання чергуються з тривалими періодами гарного самопочуття. У деяких випадках уражається кілька суглобів, потім у процес втягується їх більша кількість. За певних умов деякі форми ювенільного ідіопатичного артриту можуть з часом еволюціонувати у ревматичні захворювання, типові для дорослих (ревматичний артрит, хвороба Бехтерєва).
Повернутися