Онлайн
Консультація
Дізнатися ціни на послуги(Перелік послуг та цін)
X
Підписка на розсилку від Медичного центру Парацельс
Підписка на розсилку(новини та акційні пропозиції)
FaceBook

ГІПОГЛІКЕМІЯ

2019.03.06 20:52
ГІПОГЛІКЕМІЯЯкщо Вас відвідують раптові напади голоду, то це означає реакцію мозку на низький рівень глюкози в крові. Іншими словами, це свідчення легкої форми гіпоглікемії.
Гіпоглікемію не можна назвати самостійним захворюванням, це - синдром, який обумовлює падіння глюкози нижче адаптованого організмом рівня.
Причини гіпоглікемії
Причини даного стану різноманітні. Гіпоглікемію викликають деякі медикаменти, пухлинні стани, генетично обумовлені аномалії шлунково-кишкового тракту, захворювання ендокринної системи. Можливо також виникнення гіпоглікемії при інфекціях.
Діагностувати сам стан не важко, набагато складніше виявити корінь проблеми. Несподіване відчуття голоду часто виникає у хворих на цукровий діабет при фізичних перевантаженнях, погрішностях в харчовому режимі або неправильному застосуванні глюкозознижуючих засобів. У людей здорових, раптовий голод може з'явитися на тлі дієт і обмеження в продуктах, багатих на клітковину.
У одних пацієнтів напад гіпоглікемії може проявитися, якщо пропущений звичний прийом їжі. У цьому випадку маємо справу з гіпоглікемією голодування. А у інших пацієнтів - після їжі, яка багата вуглеводами. Це - реактивна гіпоглікемія. Подібні відомості мають значення, оскільки механізм розвитку і природа гіпоглікемії голодування і реактивної різні.
Слід знати, що основні споживачі глюкози - нейрони головного мозку. Цим клітинам необхідний постійний її приплив, так як вона - джерело їхньої енергії. При нетривалому голодуванні джерелом глюкози стає печінка, в якій відбуваються процеси глікогенолізу і глюконеогенезу.
Симптоми гіпоглікемії
Нейрони гіпоталамусу дуже чутливі до зниження рівня глюкози і відразу ж приводять в дію гормональну реакцію організму. При цьому збільшується продукція адреналіну і норадреналіну, потім - кортизону, глюкагону і соматотропного гормону. Все це веде до прояву таких симптомів:
• швидкої стомлюваності;
• сонливості;
• дратівливості;
• депресії;
• загальмованості;
• головного болю.
Пацієнти скаржаться також на занепад сил, парестезії (відчуття повзаючих «мурашок»). При серйозному порушенні постачання глюкозою головного мозку може плутатися свідомість, виникають мовні труднощі, судоми і навіть кома.
Діагностика
Для діагностики стану, перш за все, слід визначити рівень глюкози в плазмі (<2,8 ммоль / л). Показання домашніх глюкометрів можуть бути ненадійними, і в зв'язку з цим існує необхідність детальних діагностичних тестів, якщо допускати припущення про реальну патологію, яка привела до гіпоглікемії.
Стандартний діагностичний метод - проба з 72-годинним голодуванням. Пити дозволено тільки воду. Глюкозу визначають через 4-6 годин або через 1-2 години, якщо її рівень впав нижче 3,3 ммоль / л. Також визначають концентрації інсуліну, проінсуліну і С-пептиду, щоб відрізнити ендогенну гіпоглікемію від штучної.
Терапія і профілактика
Якщо напади гіпоглікемії у Вас виникають щотижня - це вже привід звернутися на консультацію до ендокринолога МЦ «Парацельс». Негайна допомога при гіпоглікемії - забезпечення організму цукром. При появі перших ознак стану слід випити сік, солодку воду, розчин глюкози, можна з'їсти будь-які солодощі. Маленьким дітям внутрішньовенно вводять 10% розчин декстрози, дорослим - глюкагон.
А далі слід виявити і скоригувати ті функціональні порушення в організмі, які привели до гіпоглікемії. Провідна роль належить дієтичним заходам. Рекомендовано часті прийоми їжі - не менше п'яти-шести раз на день. Для багатьох пацієнтів важливі перекушування перед фізичною діяльністю або навіть перед сном, щоб запобігти нічним нападам голоду.
Повернутися