Онлайн
Консультація
Дізнатися ціни на послуги(Перелік послуг та цін)
X
Підписка на розсилку від Медичного центру Парацельс
Підписка на розсилку(новини та акційні пропозиції)
FaceBook

ВАГІТНІСТЬ, ПОЛОГИ І ДЕПРЕСІЯ

2019.03.18 22:59
ВАГІТНІСТЬ, ПОЛОГИ І ДЕПРЕСІЯОчікування дитини і її народження завжди викликає у жінки справжню бурю потужних емоцій, від трепетного хвилювання і радості до страху і занепокоєння, а іноді - депресії.
Депресія - це більше, ніж просто бути в поганому настрої кілька днів, це розлад, під час якого почуття порожнечі, тривоги і печалі не проходять, а навпаки, наростають і заважають нормальному повсякденному життю. Ці відчуття можуть мати різну інтенсивність, від легкої до дуже серйозної, проте хороша новина в тому, що в більшості випадків правильно підібрана терапія дає позитивний ефект.
За статистичними оцінками під час вагітності та після пологів від 7 до 13% жінок страждають на різні психічні розлади. І важливо, щоб чоловік або інша близька людина допомагали задовольнити потреби дитини, чия мама раптом зіткнулася з подібною проблемою.
Причини
Головну роль у розвитку депресії грають зміни в мозкових хімічних процесах або структурі мозку. Часто сильна стресова подія в житті стає тригером - пусковим механізмом. Також гормональні чинники, що відрізняються від пацієнтки до пацієнтки, сприяють розвитку хвороби: ми знаємо, що гормони напряму впливають на хімічні процеси в мозку, які контролюють настрій і емоції.
Під час вагітності рівні жіночих гормонів - естрогену і прогестерону значно зростають. У перші 24 години після пологів ті ж самі гормональні показники швидко повертаються до норми. І вважається, що ці раптові зміни можуть сприяєти депресії. Це схоже на те, що відбувається перед початком менструації, коли гормональні коливання, (звичайно, в меншій мірі), впливають на настрій. Навіть рівні гормонів щитовидної залози можуть впасти після пологів. Однак є і ряд інших пунктів, які впливають на психічний стан жінки. Це втома через нестачу сну і часті нічні пробудження, сумніви у своїх силах бути хорошою матір'ю, відчуття себе непривабливою і нестача вільного часу.
Ризики
Хто ж з жінок піддається більшому ризику депресії під час пологів і після них? Ймовірно, існують деякі фактори, які можуть збільшити ймовірність виникнення депресії. Сюди слід віднести особисту історію психічних захворювань, сімейний анамнез, відсутність допомоги та підтримки з боку сім'ї і друзів, проблеми економічного характеру, гіпотиреоз, небажану або незаплановану вагітність, недавнє припинення прийому психотропних препаратів і такі характеристики особистості як перфекціонізм і схильність до почуття провини.
Без належної уваги до проблеми, депресія небезпечна не тільки для матері, але і для дитини. Деякі жінки можуть почати пошук розради в алкоголі. Але в реальності - це не вихід, тому що алкоголь далеко не кращим чином впливає на втомлений після пологів організм.
Симптоми
Деякі зміни, які відбуваються в організмі жінки під час вагітності і після пологів можуть викликати симптоми, схожі на депресію. Але якщо вони не проходять, і ви страждаєте від будь-яких ознак в наведеному нижче переліку більше двох тижнів, то є сенс звернутися за лікарською допомогою. Це: поганий настрій, відчай і смуток, частий плач, нестача енергії, поганий або надмірний апетит, поганий або надмірний сон, проблеми з пам'яттю, відсутність інтересу до занять, які раніше подобалися, самоізоляція, нездатність зосередитися, головний біль та біль у животі, дратівливість. Залишатися з цим наодинці не можна. Лікар допоможе з'ясувати, чи спричинені ці симптоми депресією або іншими розладами. У МЦ «Парацельс» ви можете проконсультуватися щодо ситуації, що склалася з нашим сімейним лікарем.
Лікування
Жінки часто соромляться розмовляти про свої депресивні симптоми. Пацієнтки відчувають збентеження або провину, тому що навколишні очікують від вагітної або молодої мами виключно радісної поведінки. Вони турбуються, що їх вважатимуть неадекватними матерями. У зв'язку з цим пам'ятайте, що від депресії можуть страждати всі і це не показник «поганої» матері.
При необхідності для лікування депресії лікар призначає антидепресанти, транквілізатори і нейролептики. Крім прийому медикаментів, необхідно якомога більше відпочивати, спілкуватися з іншими мамами, щоб навчитися на їхньому досвіді, не планувати серйозних змін відразу після пологів - це зайвий стрес, який вам зараз ні до чого.
Повернутися