Онлайн
Консультація
Дізнатися ціни на послуги(Перелік послуг та цін)
X
Підписка на розсилку від Медичного центру Парацельс
Підписка на розсилку(новини та акційні пропозиції)
FaceBook

ОСТЕОАРТРОЗ

2019.08.08 14:00
ОСТЕОАРТРОЗЯкщо Ви протягом життя піддавали свої суглоби значним робочим або спортивним навантаженням, то існує висока ймовірність того, що з часом у Вас проявиться остеоартороз. Це досить поширене захворювання, яке дає про себе знати з віком. Воно являє собою хронічні дегенеративні зміни суглобного хряща - твердого, але еластичного матеріалу, який покриває кінці довгих кісток, зменшує тертя і збільшує здатність поглинати удари. Остеоартоз не варто плутати з остеоартритом. В останньому випадку має місце запальний процес, а не фактичне зношення тканини.
На зношення хрящів впливають багато факторів, перш за все маса тіла. Якщо є зайва вага, то суглоби піддаються додатковому стресу. Має значення і спадковий фактор. Якщо батьки страждали від остеоартрозу, то їхні діти так само піддаються ризику хвороби.
Мікротравми хрящів, викликані невеликими повторними травмами при навантаженнях, є основним фактором ризику для спортсменів. Тим ймовірніший розвиток остеоартрозу в літньому віці, чим більше було отримано хронічних травм пацієнтом під час спортивної кар'єри.
Етапи розвитку хвороби
Остеоартроз в першу чергу зачіпає коліна, стегна, поперекові та шийні хребці, зчленування великого пальця. Коли хвороба вражає суглоб, вона прогресує поетапно. Спочатку хрящ втрачає свою характерну поверхневу гладкість, зношується, стає шорстким. Цей дефект викликають ферменти, які продукуються пошкодженими хондроцитами.
Невеликі фрагменти хрящової тканини відриваються, а потім, рух за рухом, сприяють посиленню патології суглобів. На краях двох суглобових кісток з'являються випинання у формі дзьоба або кігтя, так звані остеофіти, які представляють собою характерну ознаку остеоартрозу.
Остеофіти, як правило, болючі, особливо, якщо опуклості кісткових головок вступають в контакт одна з одною, здавлюють нерви або кровоносні судини.
Завершальна стадія остеоартрозу - повне зникнення хряща, яке супроводжується деформацією і важкою рухливістю суглобів, пов'язаною з набряком.
Симптоми і діагностика
На початковому етапі остеоартоз протікає безсимптомно, оскільки в суглобовому хрящі відсутня іннервація. Біль виникає тільки тоді, коли ураження поширилося на навколишні тканини.
Набряк і болючі відчуття дають про себе знати під час і після занять спортом, або в кінці напруженого робочого дня. Вони регресують при відповідному фармакологічному лікуванні та після відпочинку. Вранці, як тільки пацієнт встає, суглоби здаються тугими, на «розблокування» йде приблизно півгодини. Може відчуватися суглобовий скрип при виконанні рухів. Коли захворювання вражає шийні хребці, з'являються такі специфічні симптоми, як запаморочення, поколювання в шиї, головні болі та біль, що поширюється вниз по руці.
Важливу інформацію для діагностики остеоартрозу надає рентгенографія, МРТ, артроскопія. Все це дає можливість оцінити розмір, глибину і розташування дегенераційних явищ. Слід пам'ятати, що біль не завжди відображає ступінь ураження хряща. Можуть бути сильно пошкоджені, але не дуже болючі суглоби, і навпаки - значні болі при невеликих травмах.
Лікування і профілактика
На сьогоднішній день ліків від остеоартрозу не існує. Традиційна терапія заснована на контролі болю, щоб зробити його менш інтенсивним і максимально відстрочити операцію з видалення зношеного суглоба та заміни його штучним.
Дає позитивний ефект застосування гіалуронової кислоти. Але найбільші надії вчених пов'язані з прогресом тканинної інженерії. Проводяться експериментальні пересадки клітин хряща одного і того ж пацієнта.
Фахівці МЦ «Парацельс» підкреслюють, що сенс профілактики остеоартрозу полягає в помірній, а не надмірній, фізичній активності, яка зміцнює зв'язки та м'язи, що стабілізують суглоб. Якщо у пацієнта є надлишкова вага, то необхідно знизити масу, щоб зменшити навантаження на суглоб.
Рекомендована практика: велосипедні та водні види спорту. Біг протипоказаний. У будь-якому випадку необхідно проконсультуватися з кардіоревматологом щодо програми вправ. Тільки так можна буде уникнути грубих помилок, котрі здатні погіршити стан.
Повернутися