Онлайн
Консультація
Дізнатися ціни на послуги(Перелік послуг та цін)
X
Підписка на розсилку від Медичного центру Парацельс
Підписка на розсилку(новини та акційні пропозиції)
FaceBook

ДИТЯЧЕ ОЖИРІННЯ

2020.03.10 21:32
ДИТЯЧЕ ОЖИРІННЯДитяче ожиріння - серйозна не тільки медична, але і соціальна проблема, яка сьогодні зачіпає кожну пяту дитину в країні. Воно є результатом позитивного енергетичного балансу, коли дитина отримує більше калорій, ніж витрачає.
Причини
Дитяче ожиріння має багатофакторне походження. По-перше, воно пов'язане з надмірним і поганим харчуванням, зниженою фізичною активністю, а також сімейним анамнезом. Є випадки ожиріння, обумовлені гормональними змінами, такими як гіпотиреоз або дисфункція надниркових залоз.
Переїдання протягом перших двох років життя, крім збільшення об’єму жирових клітин, також викликає і збільшення їх кількості. Отже, в дорослому віці у такої дитини буде схильність до ожиріння та труднощі з втратою ваги або утриманні її в певних межах. Тому вживання заходів в період росту і розвитку має фундаментальне значення. Згідно з науковими дослідженнями, щоб уникнути збільшення ваги, існує «пороговий рівень» вправ, який відповідає 80 хвилинам помірної фізичної активності або 35 хвилинам інтенсивної активності в день.
Сімейний фактор у розвитку ожиріння - не менш вирішальний, ніж згадані раніше. 25% дітей і підлітків з надмірною вагою, згідно зі статистикою, мають одного з батьків з такою ж проблемою. Цей відсоток зростає до 34%, коли страждають ожирінням і мама і тато. Приклад батьків має основоположне значення: немає сенсу говорити про правильне харчування, якщо батьки цього не дотримуються.
Ризики
Очевидно, що діти з ожирінням піддаються ряду ризиків, які несуть важкі наслідки для здоров'я. Найбільш часті з них - це легеневі розлади: задишка, апное під час сну. Ортопедичні ускладнення виникають через надмірне механічне навантаження, яке несуть кістки і суглоби, (плоскостопість, вальгус і варус - найпоширеніші). Зайва вага викликає біль в суглобах, зменшує їх рухливість, збільшує ризик розтягів і переломів.
Дитяче ожиріння призводить до патологій серцево-судинного характеру, таким як артеріальна гіпертензія, дисліпідемія. Існують також ендокринні наслідки хвороби, такі як діабет 2 типу та гіперсекреція кортикостероїдних гормонів надниркових залоз. У дівчаток з надмірною вагою менархе починається пізніше ровесниць. З боку шлунково-кишкового тракту ожиріння здатне викликати такі ускладнення як жовчнокам'яна хвороба, стеатоз печінки.
Не варто недооцінювати і психологічні наслідки, які можуть посилюватися з роками. Гладкі діти відчувають себе некомфортно, вони соромляться свого зовнішнього вигляду, стають жертвами насмішок з боку однолітків. У них знижується самооцінка, розвивається почуття невпевненості. Вони менше виходять з дому, проводять більше часу перед телевізором або комп'ютером, чим створюють порочне коло, що призводить до реактивного переїдання.
Що робити?
Якщо дитина починає набирати вагу, батькам необхідно негайно втрутитися, не чекаючи поки пара зайвих кілограмів перетворитися в реальну проблему. Дитину слід привчити до регулярного харчування: сніданок, обід і вечеря (не надмірна). Ці прийоми їжі перемежовуються з закусками в середині дня і полуденок. Це дозволить уникнути «голодних дірок» між їжею і звикнути до того, щоб не їсти понад норму.
Не нагороджуйте зайвий раз дитину смаколиками, багатими цукрами - морозивом, газованими напоями, цукерками. Віддайте перевагу фруктам, натуральним сокам або йогурту. Обмежте споживання білків і жирів, чергуючи м'ясо, яйця і сир.
Привчіть дитину до рухливих ігор і фізичної активності. І дотримуйтеся режиму дня, щоб уникнути появи неправильних звичок (синдром нічної їжі).
Усвідомлення шкоди, якої ожиріння завдасть здоров'ю дитини, повинне змусити Вас замислитися і привести до викорінювання поганих гастрономічних звичок та закріплення правильних. Ми повинні зосередитися на допомозі, а не заборонах, намагаючись не звинувачувати малюка, якщо він піддається спокусам. А якщо не вдається з проблемою впоратися, не соромтеся звернутися за допомогою до сімейного лікаря МЦ «Парацельс».
Повернутися